Our staff

Golborne High School

Senior Leadership Team

Mrs A Gormally        (Headteacher)                        

Mrs A C Stott            (Senior Deputy Headteacher)

Miss C Norwood       (Deputy Headteacher) 

Mrs A K Bolton         (Senior Assistant Head – Attendance, Behaviour and Inclusion, Director of SEND)                   

Mrs V Casey              (Assistant Headteacher – ITT QA Teaching Standards)

Mrs F Hayes              (Assistant Headteacher - Staff Development & ECF)

Miss R Hugill            (Assistant Headteacher – Closing the Gap)

Mr J Hughes              (Assistant Headteacher – Assessment & Data)

Mrs H Edwards       (Assistant Headteacher – English & Whole School Research Led Best Practice)

 

SENDCo – Mr A Stuart 

                         

Curriculum Departments

Art & Technology Department

Mrs N Jones                  (Head of CATs)

Mr A Kelly                      (Assistant Head of CATs)   

Mr I Bayliss                    

Mr K Falconer               (House Leader Support)

Miss Y Harrison      

Miss J Carolan      

 

Business Studies & Computing

Miss M Reeder           (Head of Computing)

Mr N Loakes

Miss S Voss                 (Head of Business & ICT)

Mrs A K Bolton

 

Creative & Performing Arts

Mrs F J Hayes             

Mrs L Seddon             (Lead Practitioner)

Mrs M Faure

Mr A Chivers   

Miss N Bunting              

 

English Department

Mrs H Edwards          (Faculty Leader)

Miss J Avery              (Assistant Faculty Leader)

Miss S Foster             (Lead Practitioner)

Ms S Maher               (KS3 Co-ordinator)

Miss K Adams          

Mrs A J Bradley                   

Mr J Barker

Miss J McDermott

Miss C Thompson            

Mrs V Casey

                                   

Geography Department

Mrs J Monk              (Head of Department)

Mr C Elwood    

Miss L Johnson      

Mr T Norris    

Mr J Hales        

 

History Department

Miss C Knott            (Head of EBACC / Head of History)

Miss A H Hickey     (House Leader)

Mr S Bromley           

Mr J Harrison          

Miss N Martin          

 

Maths Department

Miss M Reardon    (Faculty Leader)             

Miss K Hunt          (Lead Practitioner)

Miss H Rigby        (Assistant Faculty Leader)   

Mr P Barnes         

Mrs E L Stevenson      

Miss L Holcroft

Mr E Liku-Downs      

Mr P Walker         

Mr J Hughes

 

Modern Foreign Languages

Mrs J Avci               (Head of MFL Department)

Miss L Higson               

Miss S Rubio                

Miss C Norwood

Mrs A C Stott

Miss J Wright

Mr P Beardall

 

P.E. Department

Mr N Coxon           (Head of Department)

Mrs Z J Barrett      (House Leader)                   

Miss D Clarke               

Mr P D Taylor   

Mr J Woods                 

 

RE

Miss J Moore      (Head of KS3/Head of RE)

Miss Z Drake      

 

Science Department

Mr J Shaw            (Faculty Leader)

Mrs J Oliver         (Head of KS4 & Assistant Faculty Leader)

Mr L O’Donnell   (KS3 Co-ordinator)

Mr P Holland      

Miss S A Hillidge

Miss R Hugill          

Mrs J Prescott                    

Miss B Williams

Mr S Shaw

Mr S Carruthers

Mr D Kitson

 

Support Staff

 

Mrs A Downie (School Business Manager)

Mrs H Ashton  (PA and HR)  

 

Office / Administration

Mrs J Ainscough         (Pupil Services Support Officer)

Mrs J Hilton-Doyle    (Pupils Services Support Officer)

Mrs J McGowan          (Pupils Services Support Officer)

Miss M Dineley           (Pupils Services Support Officer)

Mrs V Smith                (Receptionist / Administrative Assistant)

Mrs S McDonald        (HR Administration Assistant)

Miss C Moore              (Whole School Data Manager)                                              

Miss H Milligan          (Senior Examinations Officer)       

Ms M Blachier             (Assistant Examinations Officer)                                   

Mrs A J Keggin           (Attendance/Pastoral)

Miss L Thornley         (Reprographics Officer)

                                    

Inclusion / Pastoral Team

Mrs L H Griffiths                   (Head of Inclusion / Assistant SENCO)

Mrs J Cogley                           (House Leader)

Mrs G Heyes                           (House Leader)

Ms K Sinclair                           (Co-ordinator for Looked After Children)

Mrs J Coventry                        (Teaching Assistant – Maths)

Mrs S Billington                      (Teaching Assistant – Personal Care)

Miss A Wareing                       (Intervention Manager / Cover Supervisor)                                     

Mrs D Collins                           (Intervention Manager / Cover Supervisor)

Mrs R Hughes                           (Intervention Manager / Cover Supervisor)

Miss A Whittle                          (Intervention Manager / Cover Supervisor)

Mrs E Crew                                (Mental Health Support Officer)
                                                 

Technicians

Mr D Abraham           (Art & Technology)     

Mr D Pennington        (Art & Technology)     

Mr M R Fairclough     (Science)

Mr C Fairchild             (Strategic ICT Network & Technical Development Leader)

 

 

Site Staff

Mr G Quigley         (Facilities & Safety Manager)

Mr K Platt              (Maintenance Officer)

Mr C Gaskell         (Maintenance Officer)

Mr M Worswick     (Maintenance Officer)

Cleaning Staff

Mrs C Eastham       

Ms S Pendlebury

Mrs B Leigh                

Mrs L Swift

Miss S Leigh              

Mrs J Bright       

Mrs L Wilmot

Mrs A Forshaw

Mrs S Smith

Welfare Assistants

Mrs C L Easham

Mrs L Swift

Miss S Leigh

 

Catering Staff

Mrs C Scott (Catering Manager)

Miss S Millet (Assistant Cook)

Miss K Pilkington (Catering Assistant)

Mrs R Atherton (Catering Assistant)

Miss T Cunningham (Catering Assistant)

Miss J Pilling (Catering Assistant)

Mrs L Rollinson (Catering Assistant)

Mrs C Johns (Catering Assistant)